U bylinkárky...

...sú základom tradície a rodina

Ubytovanie v súkromí U bylinkárky sa nachádza na hrušovských lazoch plných voňavých byliniek, kde si okrem útulného ubytovania môžete vychutnať aj príjemný bylinný relax. Naše ubytovanie je zrekonštruovaná vidiecka usadlosť na kopčeku „Katkin vŕšok“. Motivovala nás túžba spropagovať doteraz málo objavovaný hontiansky región a snaha priblížiť čaro pokojného vidieckeho života na hrušovských lazoch. Čerpáme z prírody a bylinky cítiť v izbách i v našom domácom wellness, kde ponúkame oddych v parnej aromatickej saune, infrasaune, v hydromasážnych vaniach a tichých bylinných vaniach. Ponúkame vám i masáž tela, parafínový zábal na ruky a svoj pobyt si môžete spestriť kúpaním pod šírim nebom vo vonkajšej vírivke alebo drevenej kadi.

V areáli ubytovania sa nachádza viacero terás. Rannú kávu si môžete vychutnať na vonkajšej raňajkovej terase, poobede si oddýchnuť na relaxačnej terase s vírivkou a večer si upiecť tradičný domáci chlieb a iné dobroty na vyhliadkovej terase s kamennou pecou. Pre deti máme k dispozícii detské ihrisko. Pre ranný beh a poobedné relaxačné prechádzky môžete využiť našu „kyslíkovú špirálu“. Okolie nášho ubytovania aj naďalej dopĺňame zaujímavými aktivitami pre hostí. Pripravujeme drevenice so spaním na voňavom sene, pivnicu s ochutnávkou hontianskych vín a vyhliadkovú vežu.

Okolité lúky a bylinné záhony priamo v areáli ponúkajú pestrý výber liečivých a aromatických bylín pre vlastný zber a poznávanie. Radi vám pripravíme ochutnávku domácich jedál a nápojov s príchuťou byliniek. Neďaleký rybník poskytuje možnosť rybolovu a sieť poľných ciest po hrušovských lazoch ponúka viacero trás pre cykloturistiku. Objekt sa nachádza na turistickej modrej značke Hrušov – hrad Čabraď a na cyklotrase spájajúcej mestečká Dudince a Šahy.

Ubytovanie U bylinkárky sa nachádza na juhu stredného Slovenska v obci Hrušov, pre ktorú je charakteristické rozsiahle lazovité osídlenie na ploche 23 km2. Obec je v rámci Slovenska známa výraznými folklórnymi aktivitami a udržiavaním tradícii. Staršie ženy dodnes nosia kroj a hovorí sa tu nárečím. Každoročne sa v obci koná folklórny festival Hontianska paráda s výnimočnou dramaturgiou. Návštevníkom približuje hospodárske práce z minulosti akými sú ručná žatva, mlátenie obilia na mláťačke i cepmi, pečenie chleba v kamenných peciach, výrobu dreveného uhlia, opracovanie kameňa, spracovanie konope a iné miestne remeslá. Pre návštevníkov sú pripravené Hontianske dvory s ochutnávkou miestnych jedál pri ľudovej hudbe. Festival ponúka predovšetkým autentický folklórny spev, tance a hudbu z regiónu i z iných kútov Slovenska. Aktivity podujatia sú rozmiestnené nielen na amfiteátri, ale i v celej dedine a priľahlých lazoch, čo robí toto podujatie jedinečným svojho druhu.

V blízkom okolí nášho ubytovania sa nachádzajú miestne múzeá a to priamo v obci Hrušov – najväčšia zbierka stabilákov na Slovensku, Ľudový dom, Dom hrušiek, Kováčska vyhňa a Historická pálenica. Taktiež je možné navštíviť miestne tufopieskovcové pivnice a prejsť sa po náučnom chodníku obce Hrušov s tridsiatimi zastávkami. Zaujímavé sú i susedné obce. Návštevníci si môžu pozrieť pamiatkovú zónu ľudových domov v Čelovciach, zastaviť sa na ochutnávke u vinárov v obci Vinica alebo si urobiť výlet do národnej prírodnej rezervácie Čabraď so zrúcaninami hradu.

V širšom okolí do 30 km sa nachádza kúpeľné mesto Dudince, pieskový lom s nálezom žraločích zubov Príbelce, pevnosť Bzovík, hrad Modrý Kameň s bábkarským múzeom, historické mesto Krupina s dominantou Vartovky, Ramsarská lokalita Poiplie a kamenné obydlia Brhlovce.